Wyjątkowe wakacje

nad morzem

w Jastrzębiej Górze

Atrakcje

Port rybacki
Budowany w latach 1935-38, jeden z największych na Bałtyku. W 1952 r. otrzymał urzędową nazwę Władysławowo, dla upamiętnienia fortu wojennego zbudowanego w XVII w. na polecenie króla Władysława IV. Port opasują dwa falochrony: wschodni oraz zachodni, w kształcie łuku (ponad 700 m), który spełnia także rolę mola spacerowego. Położony nad otwartym morzem jest jednym z najważniejszych portów pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Dysponuje doskonałym zapleczem przetwórczym i chłodniczym dla przemysłu rybnego. Pełni również funkcję żeglarskiej mariny. Jednostki pływające mogą się tutaj zaopatrzyć w paliwo, prowiant i wodę, dokonać niezbędnych napraw i remontów, zaś ich załogi - korzystać z energii elektrycznej, pryszniców i węzłów sanitarnych. W porcie znajduje się także morskie przejście graniczne w turystyce żeglarskiej do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich. W miesiącach letnich port staje się bazą dla rejsów wycieczkowych po Bałtyku. Do rejsów po morzu zaadaptowane są kutry rybackie, którymi można wypłynąć na godzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Amatorzy wędkarstwa mogą wziąć udział w 8-godzinnych wyprawach na połów dorsza wędką. Rejsy takie organizowane są przez cały rok i gwarantują wspaniałą, niezapomnianą atmosferę i prawdziwą morską przygodę.


Izba Pamięci Portu
Otwarta w 1998 roku stanowi muzeum rybołówstwa i portu we Władysławowie w miniaturze. Znajduje się tam bardzo duża liczba nie publikowanych fotografii z lat 1935-1995 oraz wiele ciekawych eksponatów, takich jak np. replika kutra rybackiego, którym generał Józef Haller wybrał się na wycieczkę po "prawdziwym morzu", w dzień po "zaślubinach z morzem", które odbyły się 10 lutego 1920 roku w położonym nad zatoką Pucku.


Dom Rybaka
Budowany w stylu socrealistycznym w latach 1953-1957, jako hotel dla rybaków. Mieści się na końcu ulicy Generała Hallera. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego. Na pierwszym piętrze obejrzeć można wystawę Rękodzieła Kaszubskiego - rzeźby znakomitego twórcy Leona Golli, oraz wystawę fotograficzną Władysławowo - Wczoraj i Dziś. Wieża Domu Rybaka jest doskonałym punktem orientacyjnym i widokowym na panoramę miasta, Bałtyk, Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką. Dodatkową atrakcję stanowią okazjonalne wystawy, np. wystawa motyli.


Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy
Tzw. "Hallerówka" - drewniany budynek z lat 20-tych, w którym gen. Haller wraz z rodziną spędzał przed wojną wakacje. Od 1990 roku można tu zwiedzić niewielką ekspozycję poświeconą generałowi i zobaczyć pamiątki po nim, pieczołowicie gromadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Hallera. W domku obok - dawnej siedzibie adiutanta generała Hallera - Dworzańskiego, można obejrzeć jedno z ładniejszych Muzeów Przyrodniczych na Pomorzu, pokazujące unikatową florę i faunę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.


Kościół pw. Wniebowzięca NMP
- znajdujący się przy Al. Żeromskiego we Władysławowie. Świątynia o interesującej bryle i witrażach, uznanych za jedne z najciekawszych na świecie, uchodzi za perłę architektury lat 1960-1970. Prezbiterium kościoła to neogotycka kaplica z lat trzydziestych, później włączona do nowobudowanego kościoła. Obok kościoła wznosi się dzwonnica, która jest jednocześnie wspaniałym punktem widokowym na panoramę miasta. Co roku odbywają się tutaj Letnie Koncerty Organowe, mające ponad trzydziestoletnią tradycję. Biorą w nich udział wybitni soliści z kraju i z zagranicy.


Aleja Gwiazd Sportu
- jedyne takie miejsce w Polsce, które możemy podziwiać od 2000 roku we Władysławowie. Co roku, podczas Festiwalu Sportu, odsłonięte zostają mosiężne gwiazdy - upamiętniające sylwetki znanych sportowców. Do tej pory w Alei znalazły swoje gwiazdy takich znanych osób, jak m.in. Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski. Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski, Sylwia Gruchała. Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące, jak np. programy artystyczne z udziałem znanych wykonawców, pokazy sztucznych ogni, sadzenie okolicznościowych drzewek, mecze piłki nożnej, w których biorą udział znane postaci sportu.


Centralny Ośrodek Sportu, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich CETNIEWO
- kompleks obiektów sportowych, położonych w pięknym miejscu nad samym morzem. W Ośrodku można znaleźć gabinety odnowy biologicznej, gabinety rehabilitacyjne, kriokomorę, gabinety masażu, solarium, salon kosmetyczny, krytą pływalnię, jacuzzi, sauny suchą i parową, hale sportowe, siłownię, night club, kawiarenkę internetową i wiele innych atrakcji.


Pomnik Generała Józefa Hallera
- odsłonięty w sierpniu 1995 roku. Jego autorem jest artysta - rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz. Dwa razy w roku, w rocznice obchodów Zaślubin Polski z Morzem oraz Święta Odzyskania Niepodległości organizowane są uroczystości, podczas których składane są pod nim kwiaty. Znajduje się przy ul. Morskiej.


Pomnik Antoniego Abrahama - kaszubskiego działacza (1869 - 1923), który całe swoje życie poświęcił walce o polskość swojej ziemi. Również pod jego pomnikiem składane są kwiaty w rocznice obchodów Zaślubin Polski z Morzem oraz Święta Odzyskania Niepodległości. Jego imieniem został nazwany skwer, na którym stoi jego pomnik (początek Alei Gwiazd Sportu).


Bulwar Nadmorski
- wybudowano go dla ułatwienia dostępu do Jastrzębiej Góry. Drogę oddano do użytku w lipcu 1931 roku. Wykonana z kostki bazaltowej, pochodzącej z Wołynia, służy do dziś i podlega konserwatorowi zabytków. Turystom poleca się spacer tą trasą, gdyż po drodze napotkać mogą wiele niepowtarzalnych widoków i ciekawych miejsc.


Domy o konstrukcji szkieletowej z XIX w. w Karwi
- pozostałości minionego wieku. Domy te zostały prawdopodobnie wybudowane przez Holendrów w 1900 r.


Powojenny kościół
- znajdujący się przy ul. Złotej w Karwi, do którego na początku lat osiemdziesiątych dobudowano drewnianą wieżę.


Rezerwat florystyczny "Bielawskie Błota"
- leżący na południe od Karwi, obfitujący w unikatową roślinność, m.in. znajdującego się pod ochroną moroszka białego oraz bogactwo zwierzyny, w szczególności ptaków. Piękno tego miejsca obserwować możemy na przełomie sierpnia i września, gdy kwitną porastające wielkie połacie tego terenu wrzosy.


Zabytkowa chata z XVIII wieku, drewniana wieża widokowa
- usytuowana w lesie na wysokości cmentarza, skąd rozpościera się widok na Bielawskie Błota i Ziemię Pucką oraz naturalne źródło wybijające w zachodniej części Kępy Ostrowskiej, przy drodze biegnącej przez łąki z Ostrowa do Karwi - w Ostrowie.


Rzeka Czarna Wda
- znajdująca się na południowy zachód od Jastrzębiej Góry rzeka udostępniana jest do wędkowania od mostu na drodze Krokowa - Starzyno do ujścia do morza (w górnym biegu pstrąg, w dolnym - lin, okoń, szczupak i węgorz).


Klifowy brzeg
(32,8 m n.p.m.) w Jastrzębiej Górze. Zbocza klifu porasta sprawiający niesamowite wrażenie bukowy las. Panujący w lesie mrok silnie kontrastuje z jasnością placu przy latarni. Rosnące tu drzewa wciąż przysłaniają widok z balkonu latarni, lecz nie przycina się ich ze względu na wiek - 160 lat. Niektóre okazy drzew posiadają status Pomników Przyrody - wyodrębnić należy buki zwyczajne o obwodach 432 cm i 355 cm oraz dąb szypułkowy o obwodzie 360 cm. Strome zbocze klifu, porośnięte lasami bukowymi, podlega ochronie - w 1957 roku utworzono tu w tym celu rezerwat krajobrazowy "Przylądek Rozewski", który zajmuje 12,15 ha. U podnóża klifu znajduje się dziewiętnastowieczny falochron, a kamienie, którymi pokryta jest plaża i dno morskie, zwiezione zostały tu w okresie międzywojennym, w celu umocnienia brzegu.


Obelisk "Gwiazda Północy"
w Jastrzębiej Górze - wyznaczający określone w 2000 roku, w wyniku pomiarów geodezyjnych, miejsce najdalej wysunięte na północ Polski - 54o50'11".


Kapliczka księży Jezuitów oraz kościół pw. Św. Ignacego Loyoli
- wzniesiony w połowie lat 80-tych. Jego konstrukcja opiera się na 2 kondygnacjach: dolny poziom przewidziano na ok. 700 miejsc, górny jest w stanie pomieścić nawet 2000 osób. W tym nowoczesnym kościele z 21-głosowymi organami, od ponad 10 lat odbywają się Letnie Koncerty Organowe.


Obelisk upamiętniający wyratowanie z morskich odmętów króla Zygmunta III Wazę (Jastrzębia Góra) po nieudanej wyprawie do Szwecji. Na kuli wieńczącej obelisk usadowiony został wzbijający się do lotu orzeł - symbol Polski rozpoczynającej działalność zagospodarowywania dziewiczych terenów nad Bałtykiem.


Wąwóz Lisi Jar w Jastrzębiej Górze
- kiedyś miał około 10 km długości, jednak Bałtyk pochłonął znaczną jego część. Lisi Jar stanowi rozcięcie erozyjne pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą o głębokości 50 metrów i stromych zboczach porośniętych bukowym lasem. Pośród wiekowych, bo ponad 100 letnich buków spotkać możemy pojedyncze okazy brzozy, dzikiej gruszy, świerku i jarzębiny. Runo leśne tworzę krzewy leszczyny, jałowca, kaliny, jeżyny, maliny i głogu, a także mniejsza roślinność taka jak: widłak, bluszcz, storczyk i wrzos.


Latarnia morska im. Stefana Żeromskiego w Rozewiu
, która w 1972 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została wpisana do rejestru zabytków. Latarnia ta znajduje się około 3 km od centrum Jastrzębiej Góry, przy szosie prowadzącej w kierunku Władysławowa. Składa się z dwóch części: pierwszej - murowanej, mającej kształt szerokiego, ściętego stożka oraz z drugiej, stojącej na niej - metalowej. Jej blaski świetlne następują co 3 sekundy i widoczne są z odległości 23,4 mil morskich. Światełko to do dnia dzisiejszego ostrzega marynarzy o kryjących się w głębinach niebezpiecznych skałach i przybrzeżnych mieliznach.


Muzeum Latarnictwa Morskiego
mieszczące się w budynku latarni w Rozewiu. Znajduje się w nim stała ekspozycja prezentujące ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dzisiaj, modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie oraz wiele innych cennych eksponatów.


Izba Pamięci Stefana Żeromskiego
, znajdująca się w latarni w Rozewiu. Podobno właśnie tutaj Stefan Żeromski napisał "Wiatr od morza". Na skwerze przy latarni usytuowane jest popiersie pisarza.


Wąwóz Chłapowski
, zwany przez Kaszubów "Rudnikiem". Dolina Chłapowska to rezerwat zajmujący 24,83 ha powierzchni. Warto zatrzymać się tutaj i zejść 250 metrowym parowem do plaży. Spacerując malowniczą doliną możemy podziwiać piękno nienaruszonej przyrody oraz unikatowe okazy fauny i flory, takie jak rokitnik, dzwonek okrągłolistny, jałowiec, żarnowiec miotlasty, zdziczałe drzewka owocowe. Na całej długości wąwozu są wytyczone ścieżki z pięknie wkomponowanymi ławeczkami, kładkami, poręczami i schodkami ułatwiającymi spacer, zaś przepiękny widok klifowego brzegu, zwieńczonego latarnią w Rozewiu, będzie nagrodą za trud wędrówki.

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko
Adres email
Nr telefonu
Treść zapytania